Początki na siłowni

Zdaję sobie sprawę z tego, że pierwsza wizyta na siłowni może nie być łatwa. Pamiętam, jak będąc w niej po raz pierwszy nie miałam pojęcia, jakie ćwiczenia wykonywać oraz jak obsługiwać znajdujący się tutaj sprzęt. Teraz, kiedy mam już pewne doświadczenie, mogą udzielić początkującym paniom kilku rad.

Przede wszystkim niezbędna jest solidna rozgrzewka. Wiem, że urządzenia zachęcają do tego, by jak najszybciej przejść do właściwych ćwiczeń, ale to właśnie brak dobrej rozgrzewki jest główną przyczyną kontuzji na siłowni. Rozgrzewka musi być dynamiczna i trwać do czasu, aż naprawdę się rozgrzejmy. Powinno się rozpoczynać ją od górnych partii ciała, a skończyć na dolnych. Rozciąganie lepiej wykonać po treningu.

Czas trwania treningu powinien wynosić od 30 do 60 minut. Intensywność należy dostosować do swoich własnych możliwości. To właśnie dlatego najlepiej ćwiczyć samodzielnie albo wraz z osobami, które mają taką samą kondycję. Przyjmuje się, że w trakcie treningu częstość skurczów serca powinna wynosić 130–135 uderzeń na jedną minutę. Warto wybierać przede wszystkim takie ćwiczenia, które angażują dużą partię mięśni. Każde ćwiczenie powinno być kilkakrotnie powtarzane, najlepiej 15-20 razy.

Na koniec należy wspomnieć o nauce korzystania z poszczególnych urządzeń. Początkowo warto skorzystać z pomocy instruktora, który pokaże, jak obsługiwać dane urządzenie i dobierze odpowiednie obciążenie. Lepiej nie próbować wykonywać tych zadań od razu samodzielnie, ponieważ można wyrządzić sobie krzywdę.